Gymnema Sylvestre w leczeniu antybiotykoodpornej candida albicans

Nazwa botaniczna: Gymnema Sylvestre

Rodzina: Trojeściowate (Asclepiadaceae)

Inne nazwy: Gimnema, Gur-Mar, Gurmar, Gurmarbooti, Gymnéma, Gymnéma Sylvestre, Madhunashini,Merasingi,Meshashringi, Miracle Plant, Periploca sylvestris, Shardunika, Vishani, Ram’s horn, Small Indian ipecac .

Gymnema roślina
Opis botaniczny:  Gymnema Sylvestre jest wieloletnim pnączem należącym do rodziny Asclepiadaceae.  Gymnema dzieli się na 40 gatunków, z których niektóre, jak G. Sylvestre, G. montanum, G. yunnanense i G. inodorum ma właściwości lecznicze. Roślina roślnie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, w części środkowej i południowej Indii , w południowej części Chin, tropikalnej Afryce, Malezji i Sri Lance. Gymnema rośnie bardzo wolno, najintensywniej w tropikalnym i subtropikalnym wilgotnym klimacie , w tropikalnych zielonych lasach .  Nasiona wysiewa się w miesiącach listopad-grudzień. Rozmnażanie przez kiełkowanie nasion jest trudne ze względu na niską żywotność nasion, dlatego alternatywą są sadzonki. Pnącze dorasta do 2 metrów . Liście Gymnea mają kształt jajowaty o długości od 3 do 5 cm. Kwiaty mają żółty kolor oraz długość 2 cm.

Zastosowanie w etnomedycynie: Gymnema ma długą historię stosowania w medycynie ajurwedyjskiej Indii. Nazwa w języku hindi gurmar, oznacza „niszczyciel cukru”. Do celów leczniczych stosuje się liście rośliny. W Indiach gymnema leczy się cukrzyce, zespół metaboliczny, problemy z trawieniem, malarie, kaszel, ukąszenia węży, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaparcia, kaszel, próchnice , dnę, wysokie ciśnienie krwi, choroby wątroby, ma działanie przeciwbakteryjne, jest przeciwutleniaczem oraz afrodyzjakiem.

Składniki aktywne liścia:  Saponiny (kwas gymnemowy I-VII,gymnemowysidy A-F,gymnemosaponiny,23-hydroxylnogispinogenin,gymnestrogenin); Fitosterole (beta- sitosterol, kampesterol,stigmasterol,lanosterol); Antrachinony; Pentacykliczne triterpenoidy; Alkaloidy; Flawony; Żywice; Kwasy tłuszczowe.

Kwas gymnemowy

          Kwas gymnemowy 

Działanie lecznicze: Candida albicans przybiera dwie formy mało wirulentną i łatwą do kontrolowania postać drożdży oraz wysoce wirulentną bardzo trudną do wyleczenia postać strzępek. Przejście z formy drożdży do postaci strzępek dokonuje się w 30 minut. Strzępki grzybni wbijają się w tkankę po czym rozrastają niczym korzenie drzewa przez co są trudne do namierzenia oraz wyeliminowania przez układ immunologiczny. Często układ immunologiczny namierzając wirulentną formę candida atakuje jednocześnie tkanki co prowadzi do autoagresji. Dodatkowo strzępki tworzą tzw biofilm strukturę ochronną nie do sforsowania przez antybiotyk. Kwas gymnemowy podstawowy związek aktywny rośliny ma zdolność do blokowania powstawania formy wirulentnej grzyba oraz rozmontowywania biofilmu i przekształcenie go do formy drożdży które są stosunkowo łatwe do leczenia. Dodatkowo kwas gymnemowy wykazuje podobne działanie na wiele innych patogennych grzybów takich jak Aspergillus [1]. Roślina ma zdolność znieczulania kubków smakowych znajdujących się na języku na smak słodki co prowadzi do zmniejszenia apetytu u osób walczących z nadwagą oraz cukrzyków. Znieczulenie kubków smakowy odbywa się poprzez blokowanie receptorów smaku (T1R2) oraz (T1R3)[2]. Gymenma wspiera podnoszenie aktywności enzymów, które biorą udział w spalaniu cukrów dzięki czemu reguluje poziom glukozy w całym organizmie.

Candida hamowanie

Wskazania: Kandydoza systemowa , antybiotykoterapia (jako środek prewencyjny przed candida ), aspergiloza (łac. aspergillosis) , odchudzanie , wysoki poziom cholesterolu.

Przeciwwskazania: 

Cukrzyca – Gymnema może wpływać na poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Należy uważać na objawy niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) i monitorować poziom cukru we krwi.

Operacja – Gymnema może wpływać na poziom glukozy we krwi i może przeszkadzać w kontroli poziomu cukru we krwi w trakcie i po zabiegach
chirurgicznych. Należy przestań używać gymnema co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Interakcje: Insulina , leki przeciwcukrzycowe

Preparaty i dawki: Do celów leczniczych stosuje się liście gymnema . W terapii kandydozy oraz aspergilozy należy stosować wyłącznie czysty kwas gymnemowy bądź suplementy standaryzowane na zawartość min. 25 % kwasu gymnemowego. Dawka kwasu gymnemowego zależy od czynników, takich jak waga oraz wiek.

Nalewka na etanolu 75% w stosunku 1:3 . Dawkowanie 3 razy 10ml dziennie.

Sproszkowane liście przyjmować 3 razy dziennie wraz z posiłkiem po 10 gram na 100ml wody.

Kwas gymnemowy – dzieci oraz dorośli do 45 kg 250 mg trzy razy dziennie podczas posiłków. Dorośli powyżej 45 kg 500 mg trzy razy
dziennie podczas posiłków.

Sprzedaż: Dobrej jakości susz gymnema sylvestre, suplementy oraz czysty kwas gymnemowy można kupić na http://www.ebay.pl.

________________________________________________________

Bibliografia

[1]  PLoS ONE, 2013; 8 (9)  , Govindsamy Vediyappan, Vincent Dumontet, Franck Pelissier, Christophe d’Enfert. Gymnemic Acids Inhibit Hyphal Growth and Virulence in Candida albicans.

[2] Appl Microbiol Biotechnol. 2012 Nov   , Sigoillot M1, Brockhoff A, Meyerhof W, Briand L.   Sweet-taste-suppressing compounds: current knowledge and perspectives of application.

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: