Leki pochodzenia naturalnego w prewencji oraz leczeniu gorączki krwotocznej Ebola (ang. Ebola hemorrhagic fever) cz. I

Gorączka krwotoczna Ebola to wysoce śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez wirus Ebola. Chorobę cechuje bardzo wysoki procent śmiertelności na poziomie od 25% do 90% w zależności od wieku ,stanu układu immunologicznego chorego oraz  szczepu wirusa.

Wirus Ebola

 Budowa wirusa Ebola  Źródło: Swiss Institute od Bioinformatics

 

Rodzaj wirusa:  Rodzaj Ebolawirus należy do rodziny Filowirusów(Filoviridae) . Istnieje pięć gatunków wirusa Ebola w tym Bundibugyo, Zair, Sudan, Wybrzeża Kości Słoniowej (TAI) oraz Reston . Ebolawirus Reston wykryto wyłącznie u zwierząt w Azji nie jako przyczynę choroby u ludzi.

Droga szerzenia się zakażenia:  Wirus Ebola jest przenoszony na ludzi przez bliski kontakt z krwią i płynami ustrojowymi innego zakażonego człowieka lub zwierzęcia (nietoperze z gatunku Hypsignathus monstrosus, Epomops franqueti, Myonycteris torquata), albo przez bezpośredni lub pośredni kontakt z zanieczyszczonym środowiskiem.

Objawy chorobowe: Okres inkubacji wirusa wynosi od  2 do 21 dni i charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, bólem mięśni oraz objawami żołądkowo -jelitowymi. Kolejną fazą objawów jest niedociśnienie, problemy z oddychaniem, niewydolność nerek oraz wątroby , a także rozległe krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne. Śmierć następuje zazwyczaj w 10 dni po wystąpieniu objawów.

Potwierdzenie zakażenia: Najbardziej charakterystyczne są widoczne wyniki histopatologiczne w wątrobie( dysregulacja powodująca niemożność produkcji białek odpowiedzialnych za krzepniecie krwi):jednak wyniki badania wątroby pokrywają się z innymi wirusowymi gorączkami krwotocznymi. Niezbędne jest rozróżnienie infekcji filowirusem od innych wirusów. Ostateczne rozpoznanie klinicznie  wirusa  wymaga potwierdzenia laboratoryjnego(specjalistycznych testów).

Leczenie: Na dzień dzisiejszy nie ma skutecznego zaakceptowanego leku ,bądź szczepionki na wirusa Ebola. Leczenie pacjentów polega głównie na leczeniu objawowym i podtrzymującym, nie dopuszczaniu do odwodnienia( utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej).

 

Leczenie gorączki krwotocznej z perspektywy klasycznej medycyny Chińskiej(CCM):

Księga Shang Han Lun napisana na początku III wieku przez Zhang Zhong-Jing  opisuje dokładnie choroby wywołane ciepłem (Tai Yang , Yang ming, Shao yang, Tai yin, Shao yin, Jue yin), w tym patologicznym ciepłem(bardzo wysoką gorączką i objawami krwawienia z narządów) wraz sposobami ich leczenia. Aktualnie tradycyjna medycyna Chińska (TCM) wyróżnia cztery podstawowe poziomy natężenia choroby wywołanej patologicznym ciepłem. Gorączka krwotoczna jest zaliczana do czwartego poziomu ,chorób wywołanych toksycznym ciepłem, złym ciepłem oraz toksycznym ciepłem krwi(xue). Na czwartym poziomie ciepło wnika głęboko w organy ZhangFu i ma toksyczny wpływ na krew. Objawami są wysoka gorączka, zaburzenia świadomości, śpiączka, różnego rodzaju krwawienia i granatowy kolor języka.

Co z perspektywy TCM wyróżnia infekcje czwartego poziomu ciepła (infekcję wirusem gorączki krwotocznej)  :

  • objawy pojawiają się bardzo szybko
  • objawy mają charakter dominującego ciepła
  • gorący charakter patogenów bardzo szybko uszkadza energie (Yin) oraz krew(xue).

Formuła Yin Chiao  (kombinacja wiciokrzew i forsycja ) jest jedną z najskuteczniejszych w zapobieganiu oraz leczeniu gorączki krwotocznej z pośród formuł jakie ma nam do zaoferowania klasyczna medycyna chińska.

Wiciokrzew

  Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica)

 

Leczenie gorączki krwotocznej z perspektywy medycyny indyjskiej Ajurweda:

Ajurweda wykorzystuje w leczeniu gorączki krwotocznej wywołanej wirusem dengi następujące zioła: korzeń drzewa Amaltas(Cassia fistula),liście Datura(Datura L.) ,liście Hara dhania(Coriander),sproszkowane nasiona Hermal(Peganum Harmala),Kanghi(Mallow Atibala),Chirayata(Swertia chirata). Wymienione zioła są używane głównie do obniżania gorączki, bólu oraz konwulsji w przebiegu dengi.

Chirayata

    Chirayata (Swertia chirata)

 

Leczenie gorączki krwotocznej z perspektywy etnomedycyny rdzennych Indian Ameryki Północnej :

Rdzenne ludy Ameryki prekolumbijskiej leczyły gorączkę krwotoczną najprawdopodobniej wywołaną hantawirusem  ,Tarczycą(Scutellaria L.) oraz korą Tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera).Tarczyca wykorzystywana była również przez Indian w leczeniu innych chorób z objawami bardzo wysokiej gorączki ( wirus grypy) jak również skutków opętania po pogryzieniu przez dzikie zwierzęta( wirus wścieklizny).

skullcap ( s.barbata)

 Tarczyca (Scutellaria L.)

 

Leczenie gorączki krwotocznej z perspektywy etnomedycyny Indian Ameryki Południowej :

Indianie Ameryki Południowej wykorzystują w leczeniu gorączki  krwotocznej następujące rośliny: Embauba (Cecropia L.), Guava (Psidium guajava), Epazote (Ambrina L., Chenopodium L. ,Atriplex ambrosioides, Blitum ambrosioides) , Clavillia (Mirabilis L.), Mutamba (Guazuma L.), Erva tostăo (Boerhaavia diffusa), Uvero(Hamelia patens). Z wymienionych roślin sporządza się odwary. Rośliny mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwkrwotoczne , antywirusowe o szerokim spektrum działania.

Na terenie Ameryki Południowej występuje gorączka krwotoczna wywoływana przez rodzinę Arenawirusów(Arenaviruses). Niektóre z wymienionych roślin z dużym prawdopodobieństwem oddziaływają bezpośrednio  na arenawirusy.

 Embauba (Cecropia)

  Embauba (Cecropia L.)         

 

W kolejnej części opisze  jak wygląda leczenie gorączki krwotocznej z perspektywy dzisiejszej fitoterapii.

 

 

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: